Osnovna načela menopavze

Menopavza je čas v življenju ženske, ki za nekatere nastopi vnaprej, za druge pa pozneje. Pri glavnini žensk pojavi po 40. letu, vendar nekateri pravijo, da dandanes na žensko telo močno vplivajo hormoni iz hrane, tako da lahko pri nekaterih pride že prej. V tem času se v ženskem telesu dogaja kup sprememb, ki se kažejo tako navzven kot tudi navznoter.
Bistvo, da sta menopavza in forum med najpogosteje iskanimi besedami v iskalniku Google govori, da je žensko staranje tudi v času, ko smernice narekuje predvsem videz, še kako aktualno. znanstvene študije o tej aktualni temi se lahko najde na mnogih forumih na svetovnem spletu, ženske (in šokantno tudi moški) pa se med drugim sprašujejo kako sta povezani menopavza in nosečnost, pa tudi o simptomih in znakih obeh.
Nosečnost je doba v katerem poteka na pretek sprememb, sploh tistih, ki zadevajo hormonsko stabilnost: vročinski oblivi, slabost, otekanje, depresija, nespečnost, urinarna inkontinenca, motnje razpoloženja, nagla jeza, sentimentalnost, čustvena nihanja, boleče oprsje, prirast teže in prenehanje menstruacije. Simptomi nosečnosti in menopavze so si torej neznansko podobni, ampak so včasih rekli, da lahko med njimi razlikujemo s pomočjo let: če znake občutiš med 20. in 40. letom, gre po vsej verjetnosti za nosečnost, če pa simptome izkusiš po 40. letu, je pri tebi po vsej verjetnosti nastopila menopavza. danes vemo, da to ne drži, saj lahko nekatere ženske v menopavzo pridejo že pred 30. letom starosti! Za diagnozo je zato najbolje narediti test menopavze (lahko pa seveda prav tako test nosečnosti), ki razkrije zmanjševanje hormonov v telesu, s tem pa prav tako prihod v to pomembno ero.
Simptomi menopavze so precej podobni znakom nosečnosti: vzkipljivost, porast teže, pri nekaterih upad teže, nenehna nejevolja in jokavost, spreminjanje razpoloženja, uhajanje urina, mrazenje ali prekomerno potenje, problemi s spanjem, konec menstruacije, občasne krvavitve iz vagine, suha nožnica, tesnoba, občutljivost, izmučenost, pomanjkanje libida, bolečine v dojkah in drugi znaki. Eden od znakov menopavze, ki ga v zadnjem obdobju ugotavljajo ženske, so boleče dojke. Slednje se kot znak sicer najpogosteje kažejo v nosečnosti, kljub vsemu pa zadnje čase ugotavljajo porast tudi v obdobju klimakterija. Boleče dojke se najlažje olajša s hladilnimi masažami, ki morajo biti blage, saj se dobite več informacij lahko sicer bolečina v dojki še poveča. Nekatere govorijo, da pomagajo tudi hladni obkladki in mazila ter celo hladni zeljni listi.
Klimakterij, kot z drugo besedo pogosto rečemo menopavzi, je za žensko izredno stresno in izčrpavajoče življenjsko obdobje. Slednje pogosto občutijo še posebno moški, ki so v stiku z njimi in ni tako redko, da ženskam v tem obdobju rečejo kar »harpije«. Čeprav je ta oznaka malo krivična, razlogi zanje absolutno niso izviti iz trte, saj se v telesu žensk v tem času dogaja veliko sprememb, da bi bilo preprosto neverjetno, če se te ne bi odražale tudi navzven. Sicer ni glavni znak, vendar kljub temu zelo pomemben, je tudi depresija. Do nje pogosto pride zaradi neravnovesja hormonov v telesu, ki povzročijo pridobivanje odvečnih kilogramov, slabo počutje, izpadanje las ter motnje razpoloženja, kar torej privede do razočaranja s svojo fizično podobo, kot posledica pa tudi do poslabšanja psihične.
V meni je pridobivanje dodatnih kilogramov eden izmed glavnih spremljevalcev, ki morijo ženske. Odvečna teža, ki se večinoma nabira predvsem na trebuhu, potem prispeva k boleznim srca in ožilja, zato je izjemno pomembno, da se v tem obdobju hranimo kar se da zdravo. Kot vedno je pomembno, da je prehrana uravnotežena: več obrokov na dan, čim več vlaknin in beljakovin ter zelenjave in čim manj ogljikovih hidratov in škrobnih živil. Ravno tako je pomembno, da iz prehrane izločimo sladkorje: sladkor, med, kosmiče, slaščice, zelo sladko sadje, npr. lubenice, ananas, melone in grozdje ter ostalo preveč zrelo sadje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *